Япония: преоткрити традиции

icon
Sofialive.bg

Изложба на традиционни приложни японски изкуства

Този месец започват 25-ите дни на японската култура. Вече четвърт век посолството на Япония в България запознава почитателите на различните изкуства у нас с културните традиции на далечния Изток. Ние пък искаме да те поканим на едно от най-интересните събития от програмата - изложбата Япония: преоткрити традиции. Приятна изненада е фактът, че авторите, чиито творби ще видиш на експозицията, са българки.

kirie2_604_01

Преди 1400 години изкуството на картини от ръчно изрязана хартия кири-е е пристига от Китай в Япония. Там то намира благодатна почва и японските майстори го извеждат до фино и красиво изкуство, с отношение към най-дребния детайл. Първоначално художниците на кири-е украсяват с творбите си храмове, а по-късно шивачите на кимона използват изкуството за създаване на шаблони за изработката, багренето и рисуването на кимона. Тази традиция продължава и до сега, като приложението на кири-е вече обхваща и декорирането на храмове и жилища, предмети за ежедневна употреба, илюстрирането на класически японски книги и пиеси и, може би любимото на Западния свят - създаването на манга и аниме рисунки и филми. Майсторите на кири-е днес се ползват с особена почит и са обявени за национално богатство, като техен патрон е императорът на Япония, а изкуството се изучава в началните класове в страната.

Авторът на творбите, които ще бъдат изложени в Националния етнографски музей - Рина Пападопулова-Узунова, се запознава с традиционното изкуство на 11 години, когато балетната трупа, в която участва, заминава на турне, което достига и Япония. Любовта й към страната я връща за две години в началото на новото хилядолетие, като тя изучава японски език и някои от традиционните изкуства като чаената церемония, икебана, тай чи, калиграфия и изработване на ветрила. Тогава се среща и с кири-е, получава признание от майсторите на изкуството и става първият член на Японската асоциация по сенга (цветно кири-е), който не е роден в Япония.

kirie_604
Рина Пападопулова-Узунова

Темари са декоративни топки, изработени от плат и конци. Те също бележат началото си в Китай, като достигат Япония през VII век. В древността темари са правени от останките от стари кимона, като към тях се добавят парчета коприна, така че да се оформи топка, а след това се обвиват в платнени нишки или конци. С течение на времето темари се превръща в изкуство, а красивата бродерия върху създадените вече топки става водещ детайл. Давани като подарък, те символизират дълбоко приятелство и лоялност.


За да изработваш топки темари е необходимо специфично обучение, след което подлежиш на изпит по уменията и техниките на изкуството, преди да бъдеш признат за майстор. Точно такъв е случаят и с авторът на експонатите, представени на изложбата, Рали Донева-Коева. Тя е член на Японската Темари Асоциация и притежава сертификат за koutouka - второ ниво за изработката на темари.

rali_temari_1-682x1024_1024
Рали Донева-Коева

Ако самият ти си любознателен и би искал да вникнеш по-задълбочено в изкуствата кири-е и темари, по време на изложбата ще има и няколко работилници и демонстрации. В събота (11 октомври), от 10:30 сутринта е предвидена демонстрация на темари. През следващите два уикенда (11, 12, 18 и 19 октомври) от 10:00 до 13:00 и от 14:00 до 16:00 ще има работилници по кири-е. Изложбата се открива на 9 октомври и ще продължи чак до 26-и, така че имаш достатъчно време да надникнеш в тези красиви, но слабо познати у нас проявления на източното културно наследство.

Текст Ивайло Александров

Здравословни храни на макс. Звучи като слоган, ама от по-тъпите - друго не можахме да измислим