Софийска обиколка

icon
Sofialive.bg

Не сме за изхвърляне и това си е. За култура ще си говорим, да не се объркаш нещо. Не само си ни бива, но и предстои да се покажем пред цяла Европа. София ни прилича на добиваща увереност девойка, която търси най-подходящата премяна за дълго чакан миг, опитвайки се да бъде умерено импулсивна, разумно дръзка и твърде пленителна. Нали знаеш как в миналото младите момичета се представяли в обществото на организирани балове - това бил техният дебют. Така и София - и нея я оценяват важни клечки, докато проправя пътя си към официалния културен живот на Европа.

comission_800

Журито на Европейска столица на културата 2019 посети столицата ни, за да провери как се справяме досега с амбициите си и не са ли те твърде голям залък за нас. Оказа се, че се представяме завидно добре и ето сега ще разходим и теб по техните стъпки, макар и виртуално, за да проследиш докъде сме стигнали. Започваме с най-високата сграда в София, по чиито прозорци бяха накацали илюстрациите от апликационната форма на града за 2019. Съдиите имаха възможността да наблюдават всичко отвисоко - и хубаво, и лошо. И тъй като проблемите съществуват, за да се справяме с тях, българските представители на София 2019 не подминаха хитро паметника 1300 години България, а инициираха цяла дискусия за неговото развитие. Тук правим пауза, за да изясним нещо, което пропуснахме: съдиите се придвижваха с не какво да е, а с подвижния информационен център на столицата - Културна спирка Дада, като на всяка пауза ги очакваше музикален, фотографски, литературен или друг поздрав.

musician_800

Държим да подчертаем, че духът на София е неповторим и не би могъл да се усети истински, ако просто се возиш на автобус. Очевидно екипът на София 2019 мисли точно като нас и журито имаше опитен гид от Free Sofia Tour, който накара съдиите да се поразтъпчат из софийските улици. Много хубаво, защото как иначе можем да говорим за трансформацията на обществените пространства, в частност проектът за вътрешните дворове, или пък да се порадваме на творбите от студенти по какво ли не в НХА, окичили витрините на 20 магазина по бул. Патриарх Евтимий и бул. Витоша със свои творби.

destructive_creation_800

Няма как да пропуснем и емблематичния, наскоро реновиран Женски пазар, където имигрантски общности са представили себе си чрез културата на храненето по време на мултикултурен обяд. В допълнение, художникът Евгений Серафимов представи фестивалите на плодородието и черешите с рисунки на млади творци по картини на Владимир Димитров-Майстора. И продължаваме с изкуство на серията срещи в зоната за трансформации, част от която е Трамвайното депо. То се превърна в сцена на танца - съдиите видяха представянето на танцуващата изложба Нощен Перник, танцът на въже на Бенита Примо и научиха повече за програмата на Derida Dance Center. Да не забравяме и UnderGara - някога миризливото местенце под Централна гара, извадено като от филм на ужасите, сега превърнато в съвременен арт център. Към идеите за трансформация на изоставените сгради и индустриалното наследство се присъединиха и Zona Cultura и Фабрика за градско изкуство.


dance_800

И понеже София не е само идеален център, съдиите на Европейска столица на културата 2019 посетиха квартал Хаджи Димитър, където общински оркестър Симфониета твори от... балконите на жилищен блок. Няма граници за изкуството, казват, и ние сме напълно съгласни с това. Радостни сме, че журито не пропусна да забележи гигантските графити на три от блоковете, завършени преди време в квартала, както и новата творба, върху която в момента се работи.

simphonieta_800

Множество дискусии за ромската култура, проблемите и предизвикателствата пред общностите, редица дебати, свързани с културните въпроси и премеждия пред развитието на творчеството у нас, срещи в подкрепа на театралната общност и - разбира се, представяния на реализираните вече проекти за културна промяна - всичко това и още много видя журито на Европейска столица на културата 2019. Все си мислим, че сме успели да ги впечатлим и силно стискаме палци след пет години наистина да се превърнем в пресечна точка на европейското изкуство.

Текст Деяна Узунова

Може да го видиш нула номер, с мустак или с брада, но никога с дълга коса