Поп култура

icon
Sofialive.bg

Имаш ли чувството, че ходиш на работа? Не. Свещеничеството не е професия.
Кого би промушил Свети Георги днес? Парвенютата. Всекидневно около нас има доста сцени на простотия и некомпетентност, но не от душевна простота, а от лошо възпитание.
Носиш ли расото извън църквата? Разбира се.
За какво би го свалил? (смее се и вдига вежди) Когато ми се повреди колата и се налага да я ремонтирам, например.

Откъде минава твоят път към храма? (продължава да се смее) Зависи откъде тръгвам. Софийският трафик е като швейцарско сирене. Човек трябва да прояви присъствие на духа, за да запази доброто си настроение.
Как се поздравявате с паството? Всеки път когато си вдигам телефона, казвам - Дал Бог добро. Хубав израз, християнски, който се изгуби напоследък.
Кой е любимият ти герой от Библията? Самсон. Голям, здрав и, както винаги става, провалил се заради жена.

Много грешници ли се изповядват днес? Да. Изповедта е балсам за душата. В Православната църква, за разлика от Западната, не се прави всяка седмица и е свързана с пречистването, с приобщаването към тялото и кръвта Господни. Това се случва в четирите периода на постите, но може и извън тях. Изповедта е трудно нещо. Човек идва с проблемите си и не е лесно да осмислиш всичко, да дадеш правилен съвет. Свещеникът е посредник между човека и Бога, а не старче, което изгаря от любопитство.
Спомена постите - би ли ги препоръчал на непосветените? Не. Постът е личен подвиг, а не диета.

За какво не говориш в храма? За политика. Политиците винаги се месят в църквата и извличат от това евтин пиар. Може би защото хората са загубили Страхът Божи. По принцип липсата на религиозна култура ни кара да гледаме на църквата като нещо модерно - прави добро впечатление да си религиозен.
Християнството плашеща религия ли е? Не. Бог е любов. Като казвам Страх Божи, имам предвид, че върху последните поколения бе налаган много атеизъм и материализъм. Това ощети хората и прекъсна връзката им с Бога.

Имаш ли библейски цитат за изгубените? Даже два. „Бъдете съвършени, както е съвършен небесният Отец". И вторият - „Бъдете мъдри като змиите и незлобливи като гълъбите".
Какви са съвременните грехове? Все същите.
Има ли непростим грях? Самоубийството. Животът не ни принадлежи, за да го отнемаме. Църквата не допуска заупокойна служба за самоубийците.

Какво значи да си добър християнин днес? Същото както преди 1900 години. Да обичаш Бога и ближния. Да си готов да дадеш живота си за тях. Да нахраниш гладния, да облечеш голия.
За какво се молиш извън работно време? За всичко. Молитвата е духовна практика. В другите религии тя се нарича размишление или медитация. За мен е общуване с Абсолюта. Молитвата е приятно нещо и трябва да е естествено за всеки християнин.
Имаш ли предпочитано място за медитация? Не. Ще цитирам Спасителя - Бог е дух и трябва да му се покланяме с дух. С него се общува навсякъде, но най-добре в църквата.

Какво правиш, когато те стегне шапката? Шапка не нося (смее се).
Предполагаме, че не слушаш само песнопения. Каква е другата музика в живота ти? От една седмица съм на Аксепт, много ме зареждат. Имам доста рокендрол и блус - от Моторхед до Блайнд Лемън Джеферсън. Ако трябва да ги подредя хронологично, тогава от Робърт Джонсън до Металика.
Какво общо има християнството с блуса - „дяволската музика"? Блусът ме прави по-добър, което означава, че е положително нещо. Често е неразбран и затова неправилно бива наричан „дяволски". Блусът разказва за проблемите на хората, за тяхната радост, болка и тъга. Това е животът.
Сексът за една нощ дяволска работа ли е? Нещо, което е създадено от Бога, не е дяволска работа.

Ако ще се женим, какъв съвет ще ни дадеш? Човек трябва да слуша сърцето си. Когато имаме искрена вяра, Бог никога не ще ни остави пред затворени  врати.
Гледа ли филма на Мел Гибсън Страстите Христови? Да. Мел Гибсън е много вярващ човек и показа на западното общество, че изтърпените от Спасителя страдания не са някаква химера. Въпреки първичността, ужасите и многото кръв това е истински филм, направен с чувство.
Защо я няма котката в Библията? Защото я има в Майстора и Маргарита на Булгаков. Котката е интересен персонаж. По време на потопа тя беше в ковчега на патриарха Ной. Да не забравяме, че и до ден-днешен котките са пазители на храмовете в Непал и Тибет. За същото са ги използвали и древните египтяни.

Бил ли си в Атон? Не, но ще отида.
Свещениците ходят ли на море? Естествено, но тази година не успях.
Би ли влязъл гол в морето? Правил съм го.
Как са на изток от рая? Казват, че са добре.
За кого бие камбаната? За всеки един от нас.

Фотография Васил Танев

Интериорен дизайнер и бивш национален състезател по фехтовка. От две години не тренира професионално, но не я мързи и поддържа форма