Какво да правим когато сме болни

icon
Sofialive.bg

Както всяка година, и през 2019 стана ясно, че през януари върлува вирус, чийто пик се очаквал в края на месеца и началото на следващия. Характеризира се с неговото внезапно настъпване, висока температура, хрема, кашлица, неразположение, болки в мускулите.


Това не е нещо необикновено. Звучи ли ти познато? За жалост, било то от настинка или грип, е много вероятно да бъдем повалени. Никой не се чувства добре болен. А и много често нямаме възможност да си седим вкъщи и да лежим, безпомощно. Но нямаме и избор, когато този момент настъпи. Носът ни тече, не можем да дишаме, защото се запушва, главата ни тежи, гърдите и гърлото ни болят, имаме температура, която ни кара да се чувстваме като парцал и абсолютно неспособни на нищо, а сроковете ни притискат.

И тъй като сега е месец януари и както казахме, много хора са жертви на вирус, сметнахме за много тематично и подходящо да напишем статия за това какво да правим, когато сме болни. Не че съмняваме, че сте прочели вече стотици подобни такива в различни сайтове, в които пише едно и също, но смятаме, че ще ви е от полза.

Разбира се, всички знаем колко е важно да се пият повече течности от обикновено – вода, чайове. Много препоръчително е също да пиеш сокове от плодове като грейпфрут, портокал, ябълка, морков, които съдържат витамин С. Това няма да те излекува, но със сигурност ще помогне на имунната ти система да се пребори със заболяването. А народната медицина препоръчва за болки в гърло и кашлица да пиеш топло мляко с мед и малко сода.

Не е забранено, но ще си помогнеш, ако избягваш прекомерната консумация на кофеин, както и приема на енергийни напитки и алкохол. Много хора вярват, че ще се излекуват, ако се „пречистят“ отвътре със спиртна напитка, но това е лоша идея, защото алкохолът отслабва кръвообращението, следователно и действието на медикаментите. Но, ако усещаш, че си на път да се разболееш, алкохолът в малки дози тогава може и да ти е от полза.

Пилешката супа също е известна с лечебното си действие. Тя е страхотен начин да си набиеш необходимото, когато организма е отслабен – витамини, минерали, антиоксиданти, калории и протеини. Освен това пилешкото съдържа аминокиселината цистеин, която има антивирусно и противовъзпалително действие.

С такова действие е и чесънът, който е и естествен антибиотик. Пикантните храни също се препоръчват на хора, които са болни, тъй като те помагат за изчистване на синусите. Но не са за хора, които имат чувствителни стомаси. Друга храна, която задължително трябва да включиш в менюто си, когато си болен е джинджифила.

За киселото мляко с Lactobacillus пък се счита, на базата на проведено немско проучване, че съкращава продължителността на настинката или грипа с почти два дни.

Сгряването на организма също помага значително, когато сме болни. От чайовете, през горещият душ, та чак до леген с топла вода и морска сол, в който да потопите краката си. Освен, че усещането е приятно и е като мини спа ден, поне временно може да облекчи хремата ти.

Излишно е да казваме, че на организмът му е необходима почивка през това време. Тъй като той е достатъчно натоварен с това да пребори настинката или грипа, допълнително натоварване под всякаква форма само ще задълбочи проблема или ще го забави. Най-доброто лекарство е сънят. Разбира се, обикновено имаме куп работа, която да свършим, когато грипа ни повали, но освен ако не е крайно наложителна, е препоръчително да се погрижиш на първо място за здравето си, за да можеш по-бързо да си стъпиш на краката.

И ето малко неща, които може би не знаеш:


1. След боледуване, задължително смени четката си за зъби – микробите удобно се настаняват в нея и може отново да попаднат в организма ти и да те заразят след известно време. Същото важи и за непочистеният накрайник на капките за нос. Препоръчително е, макар че е и много досадно, след всяка употреба, той да се почиства със спирт.

2.Проветрявай често – много е важно концентрацията на вируси във въздухът да се намалява с редовен прилив на чист въздух отвън. Тъй като сега е зима, а навън има сняг, въздухът е по-чист от обикновено, така че смело можеш да отваряш прозорците широко. Хубаво е и въздухът вкъщи да е оптимално влажен, за да не дразни гърлото.

3.Потенето по време на боледуване, за да оздравеем е мит – това допълнително изтощава организма ни и го отслабва.

4.Незабавния прием на лекарства, които да свалят температурата всъщност е лоша практика. Организмът ни се нуждае от високата температура, за да потисне размножаването на вирусите. Лекарите съветват температура, която е до 39 градуса да не се сваля. Тогава може да се приеме нещо, но не да се пие непрекъснато, иначе рискуваме да удължим боледуването си.

Понякога, каквото и да правим, боледуването си е факт и по никакъв начин не можем да го облекчим. Остава ни само да чакаме организма ни да се справи. Това обаче, което можем да направим е да осигурим на тялото ни оптималните условия, при които най-лесно да се справи с вируса или настинката.

А за финал, не се прави, че по време на боледуване не си мислиш колко е прекрасно било да можеш да дишаш през носа. На всички ни е ясно, че след като оздравеем не сме само страшно признателни и благодарни, а и оценяваме това, което имаме повече. За кратко. До следващия път, когато сме „сабо балко“ болни и не сме "байбуни".

По-скоро биха умрели, отколкото да изрекат някое от тези неща...