12-часова акция: Планински спасители от Сандански свалят възрастен мъж със съмнения за инфаркт

icon
Sofialive.bg
Източник: Планинска Спасителна Служба - отряд Сандански

Тази неделя (05.09.2021 г.) след 12-часова акция планински спасители от Планинска Спасителна Служба - отряд Сандански свалят от планината възрастен мъж, който е бил със съмнения за инфаркт. Отрядът трябвало да се качи до подножието на връх Пирин, от където пострадалият бил свален с количка, а през голяма част от прехода е трябвало да бъде носен и на ръце.

За цялата акция споделя един от планинските спасители Кристиан Урумов:

Разкажете ни повече за самата акция и целия този 12-часов преход.

Получихме сигнал от 112. Имахме информация за човек в безпомощно състояние със съмнения за инфаркт или инсулт. Дадоха ни координати, че е високо в планината. Това стана около 12 часа на обяд. След полунощ вече беше предаден на близките му и хоспитализиран в Благоевград.

Около 13 часа отрядът вече беше сформиран и тръгнахме към пострадалия по възможно най-краткия маршрут. Това се случва около с. Ощава (Кресненска област), където възрастният човек бил пастир. За 4 часа успяхме да стигнем до подалия сигнала.

Теренът не е туристически и е много труден - непочистена гора, няма пътеки, като на няколко пъти се наложи и прекосяването на реки. Движението нагоре се оказа трудно, а надолу - още повече.

Когато пристигнахме пострадалият беше адекватен, в безпомощно състояние и лежеше. Оказахме му първа помощ (мерене на артериално налягане, пулс, сатурация на кислорода и кислородотерапия) и го качихме в количка.


Към този момент в какво състояние е пострадалият?

Не сме се чували с него, но според непотвърдена информация човекът е имал вътрешен кръвоизлив.

Това ли е най-трудната Ви акция до момента?

Не. Най-трудната акция беше февруари месец на Беласица. Там беше най-опасно, защото имаше заледени склонове и бяхме подложени на куп други екстремни зимни условия.

Какви усилия щеше да спести един хеликоптер при осъществяването на тази и подобни на нея акции?

Вместо за 12 акцията можеше да се осъществи за 2 часа.

Често ли се случват подобни ситуации, при които наличието на хеликоптер е крайно необходимо?

От началото на годината имахме 6 такива случая, като последната акция беше зимата и се осъществи за около 24 часа. На повечето места е труднодостъпно и се налага пострадалият да се носи.

 

Интервю на Илиана Симеонова