Кой откъде е

icon
Sofialive.bg

София не е космополитен град, дори от средна величина. И все пак е горе-долу нормална европейска столица в съвременния свят. А това, освен всичко друго, означава и дом на хора от най-различни националности. Те са тук, наоколо, всеки със своята култура и своята история, а пред теб стои изборът или да се правиш, че ги няма, или да ги погледнеш в очите и да им кажеш едно здрасти. Доколкото те познаваме, първият вариант вече е отпаднал.

gurkha_1007

Споменавали сме ти, че, откакто свят светува, най-лесният начин да се запознаеш с някого е около трапезата. С това се е заел Multi Kulti Collective вече няколко години, чрез събитията Multi Kulti Kitchen. Периодично, през два-три месеца, колективът събира приятели и съмишленици около маса, на която се разполагат традиционни манджи, всеки път от различни близки или далечни краища на света. Желаещите да кажат едно здрасти на някоя непозната култура са добре дошли, получават нужните оръдия на труда (основно нож и вилица) и се впускат в приключението. А то включва както трудно произносими ароматни предястия, така и истинските живи истории на тези, които са ги приготвили.

ararat_1007

И някак съвсем логично идва продължението във вид на Multi Кulti карта на София. Тя е в два варианта - на хартия и на уебсайт, а в нея са събрани 26 точки от целия град, ресторанти и магазини за хранителни стоки, чиито собственици са дошли откъде ли не. Някои от тях вече са разказвали своите истории, с други предстои да се срещаме.

Като начало имаш шанс да ги видиш всички заедно и да разбереш какво умеят с черпака на вкусната церемония по представянето на картата. На място ще разгледаш и техните портрети, рисувани от художниците на Compote Collective (автори и на дизайна на това задължително за всеки кулинарен турист пособие) - такива, каквито те ги виждат.

Представянето на Multi Kulti карта е на 30 ноември (събота) от 16:00
във VIVACOM Art Hall на ул. „Ген. Йосиф Гурко" 4.

Още инфо
тук


Текст Веселин Трандов
Илюстрации (най-горе) Ltranger, портрет на Оливие Рош, от Весела Данчева
Гуркха, Непал,
портрет на Гунджа Б. Чокхал, от Дмитрий Ягодин
Арарат, Армения
,  портрет на Самвел Погосян, от Иван Богданов

Мадама и половина – търси я в секъндите или в Culture Beat