Новата мода: Да бъдеш учител!

icon
Sofialive.bg

След като години наред родителите ни казваха, че трябва да се занимаваме само с компютри, да учим за компютърни хакери, и да след това да имаме сладък и благ живот, вече има нова мода в професиите. Тази на учителите!

Много години филологическите и педагогическите специалности се равняваха на неуспех в кандидатстването за университети. Моя позната искаше да учи журналистика в София, като междувременно, на по долни позиции, беше поставила педагогики.

 След като не я приеха журналистика, а начална и предучилищна педагогика, тя избра да смени тотално града, само и само да не учи за учителка.

Вече това не е така.

Приблазнени от по-високата заплата, обещанието за парични бонуси, дългата лятна ваканция, много кратки ваканции, които са почти всеки месец, много млади хора с гордост хващат малките първолачета и се осланят на българската система за образование.

Дори кратка проверка в Благоевград показа, че за място на учител БЕЛ, са се борили над 120 човека. Всички с нужното образование, и всички наскоро завършили българска филология.

Истински прецедент, имайки предвид липсата на кадрите и масовата емиграция в България.

Младите учители обаче не приемат работата тука така. Те не искат да преподават в малки градове, камо ли в села. Обикновено позициите в топ училищата са крайно търсене, а конкуренцията огромна.

При избора за най-подходящ кандидат основно се гледа годините педагогическа практика, както и образованието. Местата обаче в крайно отдалечените села стоят с месеци празни, а директорите са принудени да викат отдавна пенсионирани учителки, които да вземат щатната бройка.

Реално обаче- това е основно на думи. Българската филология в Софийския университет и тази година до последно не можа да запълните всичките си бройки, заради липса на желаещи. Специалността беше една от многото, които почти до самото начало на учебната година не остана запълнена.

Обещано високата заплата от Министерството, достигаща до 920лв. за начинаещ учител, само че в бруто, а не в нето, все още не е достатъчно примамлива.

Липсата на всякаква защита на учителя в класната стая, много задължения, и грубостта и неграмотността пред които се изправят някои учители в по-отдалечените райони на страната, тотално превръщат в професията в нон-грата на трудовата борса.

А само седмица преди началото на учебната година, бюрата по труда в цялата страна, бяха залени с предложения за работа като учител. Само че кадри няма, а и дори да има- желанието не  е голямо!

Aвтор: Костадин Костов
А тук можеш да прочетеш един разказ за общежитията в "Студентски" отблизо

Да, има какво да гледаш след финала на Game of Thrones