Повече от 600 000 столичани и гости на града посетиха 14 локации, част от четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR, в София. Трикилометровият маршрут в централната част на столицата представи под открито небе над 30 светлинни произведения на творци от цял свят. Изкуството на над 20 артисти и творчески студиа от 11 държави преобрази някои от най-известните сгради, паркове и площади. Произведенията на артисти от Белгия, България, Германия, Индонезия, Испания, Италия, Китай, Румъния, Сингапур, Украйна и Унгария изпълниха центъра на града, който беше превърнат в пешеходна зона за всички желаещи да се насладят на иновативните аудиовизуални произведения.
Снимка: LUNAR
Още: 10 000 кв. м изкуство на артисти от цял свят преобразяват София за Фестивала на светлините LUNAR
"Вярвам, че успяхме да поставим България на едно много интересно място на картата на светлинните фестивали в света и че занапред ще продължим да вдъхновяваме много млади таланти и да даваме платформа за изява на нови и утвърдени артисти, които да създават изкуство специално за столицата ни. Щастливи сме, че успяхме да създадем качествена програма, която провокира въображението на посетителите, отправя важни послания, но и привлича все повече зрители, което неминуемо ще има своя принос за културното и икономическото развитие на страната ни.", сподели Марин Петков, основател на MP-STUDIO и фестивала LUNAR.
Снимка: LUNAR
Какво се случи на фестивала
Снимка: LUNAR
В рамките на фестивала за трети път в България се проведе международен шампионат по видеомапинг, организиран от MP-STUDIO, с подкрепата на Министерството на туризма. Конкурсът "Завет" предизвика артисти от цял свят да изследват трансформацията на наследените мотиви в днешната култура, за покажат, че истинската сила на всяко наследство е способността му да се развива и да вдъхновява нови творчески посоки. Над петдесет участници от 26 страни заявиха участие в конкурса. В последната фестивална вечер, на фасадата на Национална галерия/Квадрат 500, бяха обявени тримата победители в шампионата, избрани от шестчленно международно жури. На първо място се класира унгарският артист Laszlo Cigany с шоуто си "Identity Crisis", второто място беше за италианския артист St.Frax, с творбата "Decovision". Третото място грабна шоуто "Transmutations", на Henry Hu от Сингапур.
Снимка: LUNAR
Творческият колектив зад фестивала е българското студио за 3D мапинг и визуални ефекти MP-STUDIO, което отговаря за арт дирекцията и голяма част от продукциите на международния формат Festival of Lights International. Събитието се проведе с подкрепата на Европейския парламент в България, Представителството на Европейската комисия в България, Министерството на туризма, Столична община - Календар на културните събития, с финансовата подкрепа на програма "Създаване" на Националния фонд "Култура", под патронажа на кмета на Столична община Васил Терзиев.
Още от Нещо ново:
- The Rooftop BPS: Графити, музика и залези от седмия етаж
- Незабравима лятна почивка в Topola Skies Resort & Aquapark
- Елизабет Фрейзър пристига с Massive Attack на Sofia Live Festival 2025
- Какво да правим през най-дългия ден в годината?
- Лято в Trenelarium: време е за приключения
- Създателят на шлема на Дарт Вейдър за "Междузвездни войни" - Brian Muir, идва в България на Aniventure Comic Con
- 7 заведения с летни градини, в които ще се влюбите
- Кемперите на The Stable Vans: Безброй километри и свобода след всеки завой
- Монасите от Шаолин идват в България: Магията на древното изкуство оживява
- Живот и компас: Как пътува актьорът Владимир Ангелов
Коментари