Що е то да си студент в София?

icon
Sofialive.bg

Митът, че студентски град е място за палави студентки и готини батковци отдавна вече не е актуален. Едно време хиляди млади хора избираха столицата, за да продължат своето образование. Надяваха се, че едно висшУ в УНСС ще ги направим топ милионери, а мигистратурата в Техническия ще ги издигне до висините на Ай ти-то.
Сега вече не е така.

4 години в безцелен живот в столицата, скъп разход, много път, кога има лекции, кога не- превърнаха Студентски град в нетолкова престижна локация. Ако пък си решил да дойде на отделна квартира, за да учиш в София, то тогава наистина трябва да имаш стабилни родители!

Новата мода от последните две години е така нареченото: пътуващо образование. Учиш си в Техническия, но си спиш у дома. Все повече студенти, взели книжка преди година-две, или пък се обединили в споделено пътуване, избират да си живеят в родните домове, за да не дават толкова пари за живота в столицата, а и за да са си у дома.

Магазините в Студентски град отдавна се оплакват от загуба на оборот, а кафетата през година сменят собственика си. Ако преди години беше мираж да си намериш общежитие от Университета, то сега стаите там са почти празни, а легла колкото искаш.

Много от сегашните ученици вече са избрали дори да не живеят в България. Ако преди най-големите опашки са били за банани по Коледа, то сега най-дългите опашки могат да се забележат в Столицата, когато има изложение на европейски университети. Пътят се задръства от деца и родители, дошли да потърсят шанс за спасение (или учение).

Все повече родители, особено тези, които живеят близо до София, предпочитат да купят на детето си кола, с която да си пътува, отколкото да живее на опасно място, с непознати хора, в неприятна обстановка. Затова Студентски град опустява, а скоро може и тотално да замре.

Проблемът с пътуващите студенти не е само в София. Благоевград също е пострадал. Известният Югозападен университет, събира студенти от цялата околия, та чак и от Турция. 90% от тях обаче въобще не спят в град. Или идват само за изпити, или си наемат някой евтин хотел за един-два дни в месеца. Квартирите са толкова много, и все свободни, че на където и да се обърнеш виждаш обява.

Явно славните дни са студентският живот са в миналото.

Отиваш на лекции, или на изпит, после палиш колата и се прибираш. Не харчиш, защото нямаш, или пък не ти се дава за безбожно високи надценки. Моделът go and drive е много актуален в САЩ от години. Там милиони американци пътуват в продължение на повече от 2 часа, в една посока, за да стигнат до работа. Колата е най-верният им съюзник, а разстоянието не е пречка.

Затова ако имаш кола- светът е пред теб.
Ако няма- пишеш пост в социалната мрежа и винаги някой ще се намери да те закара. Я до Габрово, я до Плевен.

Автор: Лиляна Гелев
А тук можеш да видиш какво задължително трябва да вземеш за една почивка

Друга гледна точка