Защо не трябва да спите в самолет

icon
Sofialive.bg
Източник: Thinkstock/ Guliver

Ако трябва да се втурнеш към летището в 6:00, за да хванеш ранния сутрешен полет, е нормално, когато най-накрая да се настаниш на мястото си да заспиш.

Спането по време на излитане и кацане обаче не е най-доброто за вашето здраве, според MedlinePlus. Това може да създаде редица здравословни проблеми, включително трайно увреждане на ушите.

Причината за това е, че налягането на въздуха вътре в самолета се променя бързо по време на излитане и кацане. Както британският фармацевт Анджела Чалмерс обясни  „Бързата промяна на височината влияе на налягането на въздуха в ухото. Това води до вакуум в евстахиевите тръби, което кара ушите да се чувстват блокирани и да се чувства сякаш са заглъхнали. "

Много е важно да работите върху отпускане, отваряне и изчистване на вашите евстахиеви тръби на този етап от полета. Ако спите, не можете да направите нищо за намаляване или изравняване на налягането на въздуха в ушите. Ушите ви остават запушени и потенциално се сблъсквате със здравословни проблеми като световъртеж, ушни инфекции, увреждане на тъпанчето и в най-лошия случай - кървене от носа и загуба на слуха.

Най-често срещаните съвети за справяне тези проблеми включват често прозяване и преглъщане (пиене на вода, смучене на твърди бонбони и дъвка ще ви помогне да генерирате слюнка). Можете също да опитате да издухате носа си, докато го притискате затворен, за да намалите натрупването на налягане.

Може да е изкушаващо да се унесете в сън по време на демонстрацията за безопасност преди полета, така че включете слушалките си и пуснете страхотна музика, докато самолетът ви се втурва по пистата. След като сте във въздуха, облегнете се назад, затворете очи и заспивайте - поне докато самолетът ви започне да каца. В този момент не е препоръчително.

 


Още: Кой български град бе обявен за райско място?