Тримата големи

icon
Sofialive.bg

Винаги е време за храна! През лятото, обаче, все се чудим какво да си приготвим, така че да не ни се залепи където и да е, а едновременно с това да бъде вкусно и достатъчно питателно. По този повод ти издаваме рецептата за едно лятно изкушение, за което ни светнаха кулинарните таланти от ресторант Petru's в Лозенец - филе от сьомга с шампанско сос, задушени аспержи, моркови и артишок във вино. Но ето ти, преди това, няколко доказателства, че мислим и за доброто ти здраве.

Артишокът е неразцъфнала цветна пъпка на голямо бодливо растение, която се използва в кулинарията и в първа младост, и в достойна зряла възраст. Познати са около 140 вида артишок, но само 40 са наградени с приза Достойни за кухнята. Освен в готвенето, качествата на растението са високо ценени и в медицината - артишокът има благоприятно действие при диабет, подагра, целулит и други. Внимавай с него, ако си с гастрит или ниско кръвно, но иначе го хапвай на корем - съвсем диетичен е.

Petru's image

За сьомгата се е говорило много, но няма как да минем, без да повторим чудесните й хранителни стойности - ей така, за всеки случай. Тя е от храните с най-високо съдържание на Омега 3 мастни киселини, богата е на протеини, а същевременно е бедна на калории и наситени мазнини. Освен това си има витамини A, B и D и минерали като цинк, фосфор, калций, желязо и други. Какво повече?

Ето какво - аспержите. Те са сериозен източник на триптофан, който има пръст в производството на серотонин - основен заподозрян за доброто настроение. За целта помагат и високите нива на фолиева киселина в зеленчука, а като добавиш и съдържанието на витамини, картинката е пълна.

И така, за днешната вкусотия са ти необходими:
филе от сьомга, за предпочитане с кожа
прясно настъргано индийско орехче
един жълтък
около 10-15 гр. ситно нарязан червен лук
50 мл сухо шампанизирано вино
1 чери домат
1-2 каперса
щипка магданоз
сол и пипер на вкус

Petru's image


А за гарнитурата:
артишок (пресен или замразен)
пресни зелени аспержи
моркови
20-30 гр масло
сол и пипер на вкус
и малко вино

Първата стъпка е да посолиш филето със сол и пипер на вкус. Сприятеляваш ги с прясно настърганото индийско орехче и мяташ сьомгата в загрят тиган (с малко зехтин) с кожата надолу. За да стане хрупкава, 80% от печенето трябва да се случва от страната на кожата - в останалите 20% запечатваш от другата. Накрая пъхаш в загрята фурна (220 градуса) за 3 минути. Целта е рибата да се изпече отвън, но да остане розова отвътре.

Petru's image

Поглед към соса: сипваш вода в малка тенджерка и оставяш да заври на тих огън. Взимаш метална купа и мяташ вътре един жълтък, ситно нарязания червен лук, шампанското и малко сол и пипер. Цялата история бъркаш на водна баня с тел за разбиване, като се стремиш да вкараш възможно най-много въздух. За да се получи като по учебник, нужни са ти около 20-30 секунди, но внимавай да не загори. За финал прибавяш нарязани чери домата, каперсите и магданоза.

Остана гарнитурата. Изчистваш артишока с нож, но внимателно - за да запазиш сърцевината му. След това го бланшираш. Същото трябва да сполети аспержите и морковите, които след това шокираш в ледена вода. В тиган слагаш маслото, зеленчуците, сол и пипер на вкус. Преди да махнеш тигана от котлона, гасиш вкусотията с малко бяло вино. И накрая подреждаш както ти харесва.

Но ако все пак силата не ти е в готвенето, хвани някой под ръка и отскочи до Petru's. Имат чудна градина, където можеш да опиташ ястието в приятна атмосфера и - още по-важно - от първа ръка.

Текст Деяна Узунова / Фотография Славея Йорданова

Според когото руските дизайнери не струват, а нашите вървят в правилната посока