Бомбето - от Чърчил до господин Тау

icon
Sofialive.bg

Бомбето - една от класическите емблеми на Великобритания. Шапка с уникална форма, която за разлика от повечето други подхожда почти на всяка глава. В нашата страна тя няма големи традиции. През първите три десетилетия на миналия век някои от по-елегантните ни дядовци и прадядовци са носили бомбе, но с идването на комунизма то бива заплюто и захвърлено в прашно изгнание, прегазено от масовото настъпление на каскета.

new_york bowler image
Ню Йорк през 1939

Така е и днес в майка България - каскети, бейзболни шапки и разни видове федора. Бомбета? Много рядко - в театъра, антикварните магазини или в спомените на по-старото поколение за популярния по времето на соц-а чехословашки сериал Господин Тау. Неслучайно в цялата страна има само един шапкар, възрастен майстор от Варна, който умее да поправя бомбета. И, за нещастие, един ден това ценно изкуство ще си отиде заедно с него.

patrick_macnee image
Патрик Макний

В световен мащаб бомбе-културата наскоро загуби последната си голяма икона - актьора Патрик Макний, герой от култовия британски телевизионен сериал Отмъстителите. Патрик бе прочут с елегантните си костюми (шити на Савил Роу), чадъра с острие и, разбира се, неизменното бомбе, което използваше и като оръжие срещу лошите. Той остана завинаги ключова фигура в историята на тази легендарна шапка. История, която започва през 1849 година, когато британският военен и политик Уилям Кук се обръща към Lock & Co (най-старото шапкарско ателие на света) с необичайна поръчка. Той желае да бъде изработен нов вид шапка за пазачите на дивеч в неговото имение, чийто цилиндри редовно страдат от стълкновения  с по-ниските клони на дърветата. Кук иска здрава и по-близка до формата на главата шапка.

poirot image
Екрюл Поаро

Изработването й е възложено на лондончаните Томас и Уилям Боулър. Оттам и името - bowler hat, макар че първоначално е известна като „кук". Според легендата, когато отива да я вземе от магазина, Уилям Кук първо я стъпква два пъти и чак когато се уверява, че е издръжлива, плаща сумата от дванайсет шилинга.


chirchil image
Уинстън Чърчил

През втората половина на XIX век бомбето е част от ежедневното облекло на работническата класа. Когато обаче Крал Едуард VII решава да си го присвои, то бързо се превръща в шикозен атрибут. През XX век шапката става неофициална униформа на банкери и държавни служители до излизането и от мода през 80-те. От тогава се носи предимно на официални церемонии.

pan_tau image
Господин Тау

За иконичния ореол на бомбето допринасят исторически, артистични и фиктивни художествени фигури като Уинстън Чърчил, братя Райт, Чарли Чаплин, Лаурел и Харди, Магрит, Алекс от Портокал с часовников механизъм, Еркюл Поаро, Томсън и Томпсън от Тинтин, Буч Касиди и Били Дъ Кид (в края на XIX век в Щатите бомбето се радва на по-голяма популярност дори от Стетсън-а) и, разбира се, господин Тау!

Текст Насо Русков

Като стане баба си се представя с оранжева коса на лимби, а сега си мечтае за кашмирено палто и черен мопс на име Васко